Kwas hialuronowy
Zastanawialiście się kiedyś nad zabiegiem z użyciem kwasu hialuronowego? Czym on tak naprawdę jest i jak się go stosuje? I najważniejsze – czy jest całkowicie bezpieczny? Mamy nadzieję, że rozwiejemy Wasze wszystkie wątpliwości.
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest naturalnym związkiem, występującym w naszym organizmie. Znajduje się on między innymi w chrząstkach, filmie łzowym czy też nerkach. Jednak najwięcej tej substancji – bo aż ponad 50% – kryje się w skórze sprawiając, że jest ona jędrna, napięta i odpowiednio nawodniona. To wszystko dlatego, że 1 gram kwasu potrafi trwale związać występującą w tkance wodę, przyciągając nawet jej 6 litrów! Ponadto wchodzi w reakcję z dwoma białkami: kolagenem i elastyną, wypełniając przestrzeń pomiędzy nimi, tym samym tworząc „rusztowanie” dla napiętej i elastycznej skóry.
Poza samą estetyką, kwas hialuronowy znajduje dużo szersze zastosowanie w pozytywnym działaniu na nasz organizm. Stosuje się go między innymi w okulistyce (krople do oczu), ginekologii (łagodzenie stanów zapalnych) czy reumatologii (leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów).
Z wiekiem jednak zaczyna nam brakować tej cennej substancji, ponieważ organizm produkuje jej coraz mniej. Dzieje się tak też ze względu na czynniki zewnętrzne, takie jak działanie promieniowania UVA (obecnego przez cały rok) i UVB (obecnego głownie w gorące dni, odpowiedzialnego za opalanie, ale też m.in. nowotwory skóry).
Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat kwas hialuronowy zdobywał coraz większą popularność. Nic dziwnego, ponieważ – jako naturalny składnik ludzkiego organizmu – jest dla nas całkowicie bezpieczny, jeśli wykorzystuje się go zgodnie z przeznaczeniem.
Najczęstsze zastosowania:
- modelowanie owalu twarzy,
- korekta nosa,
- wypełniania zmarszczek,
- wypełniania ust,
- wypełniania piersi.
Efekty zabiegu widoczne są dla pacjenta od razu, utrzymując się zwykle przez kilka czy też kilkanaście miesięcy. Po tym czasie następuje naturalny rozkład kwasu, jednak pozytywne następstwa nie znikają całkowicie: kwas hialuronowy stymuluje komórki skóry (fibroblasty) do produkcji naturalnego kolagenu. Tym samym widocznie nasz wygląd poprawia się w naturalny dla organizmu sposób.
Kiedy można wykonać zabieg?
Kiedy zauważymy u siebie takie oznaki, jak:
- dokuczliwe opadanie ust w kącikach,
- zmniejszenie napięcia skóry,
- pojawienie się zmarszczek
lub po prostu:
- chcemy poprawić swój wygląd,
- zapobiec starzeniu się skóry,
możemy zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Należy jednak pamiętać, że mimo, że substancja ta jest całkowicie bezpieczna dla organizmu, dostarczenie jej nie nastąpi w naturalny sposób.
Wśród przeciwskazań do przeprowadzenia zabiegu znajdą się takie czynniki, jak:
- choroby nowotworowe,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- czynne schorzenia gorączkowe,
- karmienie piersią oraz ciąża,
- choroby mięśni czy nerwów (w tym też depresja),
- przebyte operacje twarzy,
- komplikacje po wcześniej stosowanej toksynie botulinowej (zwanej szerzej: botoksem),
- zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C czy też zakażenie HIV.
Czasem może się zdarzyć, że wykonanie zabiegu z wypełnieniem zmarszczek czy też bruzd spowoduje lekki obrzęk czy zaczerwienienie. Nie utrzymają się one jednak dłużej niż 2-3 dni.
O czym należy pamiętać?
Zawsze należy stosować się do rad i zaleceń osoby wykonującej zabieg. Jeśli okaże się, że nie może on być z jakiegoś powodu przeprowadzony albo wiemy, że istnieje któreś z przeciwskazań, nie powinniśmy tego ukrywać ani upierać się przy wykonaniu korekty czy wypełnienia „za wszelką cenę”. Jeśli chcemy dodatkowego (z punktu widzenia medycyny) potwierdzenia, że zabieg ten jest dla nas całkowicie bezpieczny, możemy skonsultować się z naszym lekarzem pierwszego kontaktu. Dodatkowo należy się upewnić, że gabinet, z którego usług chcemy skorzystać, zachowuje wszystkie wymagane standardy, a nami zajmie się osoba wykwalifikowana.